Nový výzkumný projekt ERC-CZ Morální povýšenost – neřest digitálního věku a její potírání

Na Centru pro etiku a katedře filosofie a religionistiky se bude od ledna pod vedením profesora Johna Lippitta realizovat prestižní ERC CZ projekt „Combatting Self-Righteousness: a Vice of the Digital Age“. Tento interdisciplinární projekt bude těžit z bohatých odborných zkušeností hlavního řešitele, který je uznávaným světovým badatelem v oblasti etiky ctností, morální psychologie a myšlení Sørena Kierkegaarda. Vedle svého působení při Centru pro etiku na Univerzitě Pardubice si prof. Lippitt i nadále zachová afiliaci na Institute for Ethics and Society na Univerzitě Notre Dame, Australia.

Projekt je financován částkou 45 000 000 Kč z programu ERC CZ Advanced Grants (MŠMT) a bude realizován od ledna 2024 do konce roku 2028.

Abstrakt projektu:

Morální povýšenost má nakročeno k tomu, stát se hlavní neřestí digitálního věku. Rizika spojená s komnatami ozvěn a politickou polarizací pracují s mentalitou „my“ vs. „oni“, v níž „my“ odsuzujeme „je“ nejen jako chybující, ale jako nemorální. Avšak navzdory faktu, že zájem o zkoumání morálních a intelektuálních ctností a neřestí v rámci filosofie i jiných disciplín v posledních letech roste, morální povýšenost (ang. self-righteousness) zmiňují nanejvýš poznámky pod čarou. Projekt čerpá z morální filosofie a sociologie digitálních mediálních kultur, aby čelil této etické výzvě, která ohrožuje naši schopnost spolu žít s porozuměním a respektem vůči odlišným názorům. Hlavními cíli projektu jsou:

• Rozvinout první podrobnou analýzu morální povýšenosti jako jedné z nejvýznačnějších neřestí digitálního věku, a to neřesti jak jednotlivců, tak skupin
  • Ukázat relevanci morální povýšenosti pro pochopení jevů jako je „komnata ozvěn“ či ty druhy hněvu, které přiživují polarizaci
  • Prozkoumat, jak lze neřest morální povýšenosti potírat, včetně návrhů k podporování proti ní působících ctností, jako je větší velkodušnost v rámci diskurzu, zaměřená na zmírnění společenských rozdělení.

Více informací viz zde.